25. októbra 2017

Ľubomír Hajdučík: Pamätné tabule sú na stenách, ale spomienky ostávajú v srdci

Príbeh troch mušketierov je pre nás známy. Je to príbeh o priateľstve, o láske, o vzájomnej pomoci. Je to boj dobra proti zlu. Odohráva sa vo francúzskom kráľovstve. Za čias kráľa a rytierov, za čias, keď muž bojoval proti mužovi. Z tváre do tváre. To boli také časy.

Cez leto som mohol zažiť príbeh troch mužov, ktorých spájala spoločná sila, nie mušketierska, ale sila kňazstva. Traja kňazi. Vojenský biskup Tadeusz Ploski, filozof a rektor Katolíckej univerzity v Lubline (1970-1983) Mieczysław Albert Maria Krąpiec a náš dobre známy pán rektor Tadeusz Zasępa. Spojilo ich kňazstvo, múdrosť, nezištná pomoc ľuďom a tiež malá dedinka v Poľsku pri Lubline – Žabia Wola.

Neprichádzajú tu na koňoch a s kordom v ruke. Vstupujú tu ako dobrí pastieri. Prišli preto, aby ukázali ľuďom cestu k Bohu.Všetci traja pomohli tejto farnosti svojim spôsobom, tak, ako to vedeli. Pomohli pri stavbe kostola a budovaní farnosti.Dnes už všetci nežijú. Veríme však, že sú v Božej náruči a orodujú za nás.

Neprichádzajú tu na koňoch a s kordom v ruke. Vstupujú tu ako dobrí pastieri. Prišli preto, aby ukázali ľuďom cestu k Bohu.

V deň odpustovej slávnosti farnosti (ktorá je zasvätená Matke Božej Čenstochovskej), sme si mohli spomenúť na týchto troch mužov viery. Sobotný deň bol určený na slávenie a spomínanie. Slávilo sa zasvätenie farnosti Matke Božej a spomínalo sa na túto trojicu kňazov.

Pred hlavnou odpustovou omšou bola akadémia, ktorú venovali pamiatke biskupa Ploskeho, rektora Krapieca a rektora Zasępu. Mládež pripravila piesne, o spomínaných kňazoch sa čítali texty. Videoprojekcia ich priblížila do reálu kostola. Táto akadémia bola dobrou prípravou na slávenie sv.omše. To, čo bolo v akadémii, bolo len malou odrobinkou zo života naších spomínaných kňazov.

Slávenie omše bolo veľmi živé, početná účasť ľudí, hudobne ju sprevádzal miestny orchester. Počas sv.omše bola požehnaná pamätná tabuľa, ktorá je venovaná nášmu pánovi rektorovi Tadeuszovi Zasepovi.

Pri požehnaní tabule bolo vidieť aj slzy v očiach ľudí, pre mnohých to bolo dojímavé.

V kostole sú tri pamätné tabule, každá je venovaná trom kňazom, ktorí sa zapísali do dejín farnosti Žabia Wola a hlavne do srdca každého farníka tejto dediny. Tieto tabule znovu spojili trojicu kňazov, z ktorých ide sila orodovníkov za nás tu žijúcich. Odpustová slávnosť sa ukončila eucharistickou procesiou. Potom už nastali neformálne stretnutia a úsmevy ľudí.

Pamätné tabule visia na stenách, ale hlboká spomienka na našeho pána rektora Tadeusza Zasępu je v našich srdciach.

Ľubomír Hajdučík
Autor je kňaz a fotograf. Pre panrektor.sk poskytol zábery zo Žabej Wole. V súčasnosti je farárom v Nižných Ružbachoch.

Comments are closed.

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus