slidersliderslidersliderslider

BOL SÁM, ABY SME MY NEBOLI SAMI. Z VRCHOLU ZOSTÚPIL AŽ NA DNO SVOJICH SÍL. HOCI SKONČIL VO FUNKCII, NEPRESTAL SLÚŽIŤ. DO POSLEDNÉHO VÝDYCHU SA DOTÝKAL LÁSKY – LEBO JEJ VERIL. TADEUSZ ZASEPA. PÁN REKTOR.

Dvojica mladých tvorcov – režisér Matúš Demko a kameraman Jakub Krška, ktorí už spolupracovali na projektoch ako 22 hláv (o hrdinoch boja proti komunizmu) či 869 dní (o výstavbe univerzitnej knižnice v Ružomberku) sa odvážila na nový film – o osobnosti prof. Tadeusza Zasępu. Rok po tom, čo túto Zem 18. septembra 2016 opustil teológ, publicista a bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, M. Demko a J. Krška prichádzajú s časozberným dokumentárnym filmom Pán rektor.

“Keď sa ma ľudia pýtajú, prečo milujem Slovensko, s humorom odpovedám – pretože láska je slepá.”

S námetom na natočenie dokumentárneho filmu o „kňazovi Tadeášovi“, ako sa skromne nazýval práve prof. Tadeusz Zasępa, prišiel absolvent ružomberskej žurnalistiky Jakub Krška. S týmto nápadom oslovil Matúša Demka – slovo dalo slovo a mohlo sa začať. Základom pre film je bohatý archívny materiál, ktorý vznikal niekoľko rokov počas „úradovania“ Tadeusza Zasepu na poste rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jeho účinkovanie malo niekoľko významných míľnikov: snahu o skvalitnenie akademického života v srdci Slovenska, výstavbu novej univerzitnej knižnice a napokon zápas o podobu univerzity, v ktorej nemal byť priestor pre šafárenie s financiami.

Ten posledne spomínaný zápas ho stál mnoho síl. Ale nebol to posledný zápas. Ten ešte len mal prísť. Keďže podľa vlastných slov nemohol akceptovať „aplikovaný cynizmus“ na alma mater, ktorú viedol, rozhodol sa rezignovať v máji 2014. Spočiatku žil krátko v ústraní, v tichu jezuitského kláštora, potom sa na jeseň 2015 objavili správy, že mu zlyháva srdce. Tým sa začal jeho najťažší boj. So sebou samým, so svojím zdravím. Aj tejto bolestivej témy sa citlivo dotýka film Pán rektor.

Slabé srdce Tadeusza Zasępu dotĺklo v jeho milovanom Ružomberku a na jeho milovanom Slovensku v nedeľu 18. septembra 2016. O rok nato sa k divákom dostáva  audiovizuálna spomienka na človeka, pre ktorého „viera a láska znesú všetko. Idú až do večnosti.“

sliderslidersliderslidersliderslider
Iný názov filmu ako „Pán rektor“ ani nebolo možné vybrať. Jednoducho: v pamäti veľmi veľa ľudí ostane prof. Tadeusz Zasępa „pánom rektorom“. Lapidárne to vystihla Terézia Rončáková na jeho pohrebe:

„Stratili sme rektora, ktorého sme aj v posledných rokoch, keď ním už de iure nebol, spontánne volali „pán rektor“. Podobne ako doteraz voláme pánom dekanom profesora Imricha Vaška.“

testimonial

„Stále naňho myslíme.“

Peter Kvasňák - bývalý farár v Lúčkach-kúpeľoch
testimonial

„Príbeh a život Tadeusza Zasępu je hodný nasledovania.“

Peter Olekšák - bývalý prvý prorektor KU v Ružomberku
testimonial

„Nech je to aj memento pre univerzitu.“

Vladimír Buzna - bývalý hovorca KU v Ružomberku
testimonial

„Tvoril, lebo vedel, že odkukávaním sa nezájde ďaleko.“

František Kovaľ SJ - rektor jezuitského kostola
testimonial

„Jeho nezištná ochota k až bezbrehej pomoci nám – jeho študentom – ma úplne dostala.“

Slavko Ganaj - vojenský kaplán, Kuchyňa
testimonial

„Napriek svojej funkcii nestratil ľudský cit a priateľskosť.“

Matúš Demko - režisér filmu Pán rektor
Pán rektor zachytáva hviezdne momenty i najťažšie chvíle v živote človeka a kňaza, ktorý vedie jedinú katolícku univerzitu na Slovensku a za ktorú sa nasadzuje skutočne celý. Je to film o človeku, ktorý na vrchole svojej kariéry úspešne riadi univerzitu a zdarne dokončuje svoj životný projekt: krásnu a modernú univerzitnú knižnicu, „krásavicu na Váhu“. Kvôli nepriazni okolia, ktorá napokon vyústi v Zasępovu rezignáciu na post rektora, a zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu, v tichu a ústraní zostupuje „pán rektor“ až na dno svojich síl. Tam sa neopúšťa, naopak, ďalej sa rozdáva a žije to, čo sám vyznával a často vravel:

“Som sám, aby iní neboli sami. Som pripravený venovať svoj čas druhým bez obmedzenia. Nikdy neviete, čo vás čaká, čo Pán Boh urobí. Treba mať trpezlivosť, venovať sa druhým a čakať, čo bude Boh hovoriť.”

Vo filme spoznáte členov rodiny Zasępovcov, navštívite nielen jeho rodnú Čenstochovú, ale aj miesta, ktoré mal rád, a ľudí, s ktorými spolupracoval – a ktorých (všetkých) mal nadovšetko rád. A vydáte sa na tú najdobrodružnejšiu životnú cestu – cestu lásky i bolesti. Cestu odpustenia.

DIRECTED BYlorem vestibulum
WRITTEN BYFusce pulvina & Nam cursus

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus