21. septembra 2017

Režisér filmu Pán rektor pri úmrtí Tadeusza Zasępu: Nestratil ľudský cit

Pred rokom zomrel prof. Tadeusz Zasepa, ktorého režisér filmu „Pán rektor“ Matúš Demko poznal najmä z univerzitného života – zo spolupráce na katedre žurnalistiky alebo na rektoráte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Keď „pán rektor“ zomrel, Matúš Demko napísal túto krátku spomienku – netušiac, že o rok neskôr o ňom natočí celý film:

V jeho hodnotovom rebríčku nebola na prvom mieste kariéra, funkcia či prestíž.  Ako rodák z Radziechowíc mal Ružomberok radšej ako mnohí Ružomberčania.  Ako Poliak miloval Slovensko viac ako mnohí Slováci. Ako kňaz bol verný Cirkvi, no nezatváral si oči pred jej inštitucionálnymi pochybeniami.

Dokonca mal rád Katolícku univerzitu. Netúžil zomrieť ako jej rektor a vytesať si to do svojho náhrobku. Túžil po jej rozvoji, aby robila dobré meno nielen Ružomberku a Slovensku, ale aby si našla svoje miesto medzi poprednými európskymi katolíckymi univerzitami. Táto túžba sa neprejavovala len v slovách, ale najmä skutkoch – tým najbadateľnejším je krásna a hodnotná univerzitná knižnica.

Tak, ako som poznal Tadeusza Zasepu, cítim, že mu išlo o pozdvihovanie – človeka, Ružomberka, akademického spoločenstva, no predovšetkým ľudskej duše v obyčajnom kontakte s obyčajným človekom. „Kňaz Tadeáš“, ako sa skromne nazýval, nebol skúpy na slovo, radu, pomoc, vypočutie. Vážim si, že vo svojej funkcii a zodpovednosti nestratil ľudský cit a priateľskosť.

Nemám rád glorifikáciu a predstieranie, že niekto je bezchybný a dokonalý. Takí nie sme. Taký nebol ani rektor KU v rokoch 2008-2014. Ale mám rád spravodlivosť. Princíp „padni komu padni“. A pánovi profesorovi Tadeuszovi Zasepovi bezpochyby patrí vďaka a úcta. Ďakujem, pán rektor, že sme si mnohé spolu prežili a ďakujem za všetko dobré a hodné žitia, čo som sa pri Vás naučil.

Napísané pre zasepa.sk 21. septembra 2016.

Comments are closed.

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus