11. októbra 2017

Z pána rektora šla človečina. Neriešil aplikácie či sociálne siete

Z pána rektora šla človečina. Neriešil aplikácie či sociálne sieteAndrea Čusová sa v médiách pohybuje už viac ako 20 rokov. Pracovala pre Rádio Lumen, televíziu Lux a päť rokov bola šéfredaktorkou mesačníka Cesta. V súčasnosti sa angažuje v treťom sektore a spolupracuje s viacerými neziskovými združeniami. Je členkou tretieho rádu Dcér sv. Pavla – Paulíniek, tzv. mediálnych sestier. Píše:

Tadeusz Zasępa je pre mňa jedinečný človek. Stretnúť ho osobne bol vždy zážitok. V dnešnej dobe iphonov, tabletov, androidov a iných technických vymožeností sa už nepozeráme na človeka. Všetko riešime cez aplikácie, statusy, sociálne siete. Krátke vety, neosobné vyjadrenia a lajky…

Doba, kedy sme s človekom oproti nám jednoducho hovorili, nie je až taká dávna a ja som nesmierne šťastná, že som ju zažila. Vtedy sme jednoducho vedeli, že človek je naozaj výnimočný. Vnímali sme ho v celej jeho bytosti. Mohli sme cítiť človečinu, dotknúť sa jej a mohla sa nám vtlačiť pod kožu. Pamätám si výraz tváre, radosť, pocit výnimočnosti, ktorý som pri ňom vždy mala.

Mohli sme cítiť človečinu, dotknúť sa jej a mohla sa nám vtlačiť pod kožu.

Vždy sa mu tvár rozžiarila, keď ma niekde videl s mikrofónom, s kamerou. Rovno šiel vždy za mnou. S úsmevom jednoducho vždy povedal: „Konečne! Je dôležité, aby sme tu mali aj naše médiá.“ Záležalo mu veľmi na tom, aby sme boli ako mediálni pracovníci vždy dobre informovaní, aby sme premýšľali a neustále sa vzdelávali. Vždy, vždy, vždy ma podporil.

Vždy mal slová podpory, vždy to vedel tak premeniť, že človek chcel pracovať minimálne trojnásobne… Po každom stretnutí s ním so jednoducho vedela, že moja práca má zmysel, že život je výnimočný a oplatí sa bojovať za každého jedného človeka… „Keď budete napĺňať svoje poslanie, nič vám nehrozí, vždy budete šťastní a radostní,“ to hovorieval a to prial každému.

Prečítajte si rozhovor redakcie Cesty s pánom rektorom z apríla 2008 (PDF).

foto, video, magazín: archív A. Čusovej

Comments are closed.

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus